HEMA a škola šermu Digladior
Rozhovory Válečníků #1
Úvod
První podcast Válečníků s Honzou Šimkem a Vláďou Nerandžičem, lektory jedné z největších škol historického šermu v České republice. Kdo se raději obléká do kostýmů a kdo spíš zkoumá fechtbuchy? Dá se udělat turnaj historického šermu v teplákách? Čím se liší HEMA (Historical European Martial Arts) od starších forem historického šermu? Jakým vývojem prošel český historický šerm za posledních třicet let?
Historický šerm se v Čechách i na Moravě od roku 1990 velmi rozšířil. V počtu šermířských skupin na jednoho obyvatele patří naše země podle neoficiálních odhadů k velmocem. Někteří historičtí šermíři to berou jako sport, byť se od klasických sportovních šermířů výrazně odlišují, jiní šermují pro zábavu, další zase lákají věrné historické rekonstrukce či pátrání po způsobech, jak se v dávné minulosti bojovalo. Při všech těchto různých přístupech je i v Česku potřeba držet se světových trendů, které v poslední době určují standardy HEMA rozšířené nejen v Evropě, ale i v Severní Americe a dalších kontinentech. Mezi šermíři se vedou dlouhé diskuze o tom, co HEMA vlastně všechno zahrnuje a co přesně znamená.
O všech těchto tématech a ještě mnohem více se dozvíte při poslechu našeho rozhovoru s renomovanými lektory školy DiGladior.
Starší články o historickém šermu v Čechách
Již v prvním desetiletí 21. století se někteří šermíři zamýšleli nad vývojem a stavem historického šermu v České republice. Zajímavé texty k tomuto tématu staré již více než jednu dekádu si můžete přečíst na následujících odkazech:
- Michal Medvěd: Bída kočičích hlav, 2008 – autor se zamýšlí nad tehdejší situací šermířů při shánění zakázek a tvorbě vystoupení. Také přemítá nad jejich „společenskou pozicí“ – někde mezi potulnými herci a příležitostnými komedianty
- Leonid Křížek: Historický šerm v Čechách, 2009 – autor mimo jiné navazuje na předchozí text, ale celkově řeší spíše historický vývoj českého historického šermu zhruba od šedesátých let 20. století, kdy vznikla první SHŠ (Skupina historického šermu) Mušketýři & Bandité, mimo jiné i pod patronací tehdejšího uznávaného odborníka přes vojenskou historie pplk. Eduarda Wagnera.
Pokud se chcete dozvědět více o škole Digladior,
můžete navštívit některý z následujících odkazů
(odkaz se otevře v novém okně).